Ana Sayfa

Son Dakika

Güncel

Siyaset

Spor

Dünya

Sağlık

Eğitim

Kültür-Sanat

İzleyici Temsilcisi

Sağlık 3/03/2012 / 15:00

Yeşilay Haftası başladı

 

Çocuğunun sigaraya başlamasını istemeyen anne ve babanın çocuğu teşvik etmemek adına başta kendisinin

Sağlık İl Müdürlüğü uyardı: “Çocuğunun sigaraya başlamasını istemeyen anne ve babanın çocuğu teşvik etmemek adına başta kendisinin kullanmaması gerekir”

Yeşilay Haftası, ülkemizde her yıl 1-7 Mart tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanarak, topluma farkındalık yaratılmaya çalışılıyor.

Alkollü içki ve uyuşturucu madde kullanmaya karşı olanların 5 Mart 1920 tarihinde kurduğu Hilâli Ahdar Derneği'nin Yeşilay adını almasının ardından Yeşilay Derneği'nin kuruluş tarihini içine alan 1-7 Mart arası ülkemizde Yeşilay Haftası olarak kutlanıyor.

 

Yeşilay Haftası boyunca alkollü içkilerin, uyuşturucuların topluma, aileye, bireye zararları anlatılırken, Kırşehir Sağlık İl Müdürlüğü de yaptığı yazılı açıklamayla Yeşilay Haftası'nın kutlanma nedenlerine dikkat çekti.

Her yıl 1-7 Mart tarihleri arasında kutlanan Yeşilay Haftası'nın ülkemizin de önemli halk sağlığı sorunlarından biri olan ve bağımlılık yaptığı bilinen sigara, alkol, esrar, eroin, kokain vb. maddelerle mücadeleyi içerdiğinin belirtildiği açıklamada, "Birinci Dünya Savaşı'nın bittiği dönemde Türk toplumunun Anadolu'da teşkilatlanarak milli mücadeleyi başlatması karşısında çılgına dönen düşman kuvvetleri, limanlarımıza uğrayan gemileriyle getirdiği yığın yığın içki ve uyuşturucuyu el altından halka dağıtarak özellikle gençliği alkol ve uyuşturucuya alıştırmayı amaçlamıştır. Kısa sürede salgına dönüşen içki ve uyuşturucu alışkanlığı karşısında Türk vatanseverleri 5 Mart 1920 tarihinde içki ve uyuşturucu maddelerle mücadele etmek üzere Hilal-i Ahdar Cemiyeti’ni kurmuşlardır. Bugünkü adı Yeşilay Derneği olan cemiyet, milli amaçlar doğrultusunda kurulduğu yıldan bu yana görev yapmaktadır. Bunun için bütün kurum ve kuruluşların Yeşilay'ı desteklemesi, aile varlığımızın, dolayısıyla devletimizin ve milletimizin geleceğinin teminat altına alınmasındaki görevlerin yapılmasını desteklemek demektir" denildi.

Gençler arasında yaygınlaşan alkol, uyuşturucu ve sigara alışkanlığının sadece Türkiye'yi değil dünyayı tehdit eden tehlikelerin başında yer aldığının vurgulandığı açıklamada, özellikle ailelerinde alkolik olanlar, parçalanmış aileler, kültürel yoksunluk çekenler, ruhsal ve cinsel gelişim düzeyini rahat atlatamayanlar, sürekli ruhsal rahatsızlığı olanlar, değişik toplumlara uyum sağlayamayanların risk gruplarını oluşturduğu belirtildi.

Sigara, alkollü içki ve her türlü bağımlılık yapan uyuşturucu maddelerin insan sağlığına, ekonomiye, aile huzuruna, milli ahlak ve savunma gücüne verdiği zararların bugün rakamlara sığdırılamaz hale geldiğinin vurgulandığı Sağlık İl Müdürlüğü açıklamasında, "Uyuşturucu ve alkol bağımlılığının tedavisi zaman ve sabır ister. Uyuşturucu ve alkol bağımlılarına hasta gözüyle bakılmamalı, diğer hastalara gösterdiğimiz ilgi ve ihtimamın onlara da gösterilmesi gerekir. Tedavi altına alınan kişilerin bu tedaviyi kendilerinin istemesi ve iradelerini zorlaması gerekir. Aksi takdirde tedaviden istenen sonucun alınması mümkün değildir. Kısacası; geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi sigara, alkol, uyuşturucu bağımlılığından kurtarmak için iyi bir eğitim, düzenli bir aile ve toplum yapısı, madde bağımlılığı ve uyuşturucularla mücadelenin olmazsa olmazlarındandır" denilerek, anne ve babalar ile öğretmenlere şu uyarılarda bulunuldu:

"Bağımlılık yapıcı madde kullanmaya başlamada, ergenlik dönemi özellikle riskli bir dönemdir. Bu dönemin getirdiği stresli ve fırtınalı kimlik kazanma süreci de gençlerimizi birçok zararlı alışkanlığın kazanılmasına da açık hale getirmektedir. Çabuk ulaşılabilir olması sebebiyle gençler arasında sigara içmek oldukça yaygındır. Şu gerçeği de unutmayalım; sigara içen gençler aynı zamanda alkol ve uyuşturucu bağımlılığına yatkın kişiler haline gelmektedir. Çünkü sigara, kişinin öteki kötü alışkanlıklara karşı direncini de azaltmaktadır.

“Aslında sigarayı ilk içen genelde haz almaz, ancak ısrarla kullandığında bir süre sonra zevk duyar. Stresli durumlarda geçici rahatlama, zevk, özenti, cesaret almak, bir gruba ait olmak, farklı ve değişik gözükmek, merak gibi duygularla bağımlılık yapıcı bir maddeye gençler başlamakta ardından bağımlı hale gelmektedirler.

"Çocuğunun sigaraya başlamasını istemeyen anne ve babanın çocuğu teşvik etmemek adına başta kendisinin kullanmaması gerekir. Tutarsız, aşırı kontrolcü ya da aşırı ilgisiz aile tutumları, şiddet içeren davranışların sık sık tekrarlanması, elindeki sigarayla oğluna nasihat eden babanın etkisinin ne derece olacağına siz karar verin. Çocuklara sigaranın zararlarından ve bağımlılıktan kurtulmanın zorluğundan bahsetmekte yarar vardır. Çocuğunuzun sigara içip içmediğini araştırmalı, bu konuda meraklı olmalı ve fakat onu sıkboğaz da etmemeniz gerekir. Sigaraya gençlik döneminde alışmayan birinin tiryaki olması zordur.

"Alışkanlıklarda ilk adım ve tadım son derece önemlidir. Kötü alışkanlıkların tecrübesi yoktur. Anne ve babaların bu konuda önemli sorumlulukları vardır. Çocuklarında meydana gelen ani karakter, davranış değişiklikleri, okul başarısında ani düşmeler ve her zamankinden fazla para harcamalarında iyi bir gözlemci olup, ilgilerini esirgememelidirler. Gençlere bol para vermek yerine ihtiyaçlarına göre verilmelidir. Çocuğumuzun sağlıklı, mutlu ve kendinden emin bir hayata adım atmasını sağlamanın en önemli yolu, ona kendini iyi hissettirecek şeylerden söz etmenizdir. Kendilerini sevmeye başlamaları onları sağlıklarına kavuşturacaktır.

"Bedenimizin de bir emanet olduğunu, kendimizi seviyorsak onu korumamız gerektiğini bilmelidirler. Gerektiğinde mutlaka bir uzmana danışılmalıdır. Bağımlılık yapan maddelerin insan vücudunda başlıca; akciğer kanseri, karaciğer kanseri, ağız, yutak ve yemek borusu kanseri, bilinç kaybı gibi etkileri olduğu kanıtlanmıştır."

 

Yorumlar

Toplam 30 Yorum Yapılmış

Henüz Yorum Yapılmamış

Kategorideki Diğer Haberler

Aile Hekimliği’nde 11. ek yerleştirme

‘Hastane kapılarında parası olmadığı için ölen insanlar göreceğiz’

Kırşehir’e 10 hekim atandı

Doğada yetişen mantarları tüketmeyin

Yeşilay Haftası başladı

65. Verem Haftası başladı

100 hastadan 30’u aile hekiminden yararlanıyor

Bugün 14 Kasım Dünya Diyabet Günü

Fizik Tedavi Merkezi’ne yoğun ilgi

Kırşehir’de 53 acemi kasap hastanelik oldu

‘Bırakacağınız en güzel miras organ bağışıdır’

Devlet Hastanesi’ne yeni tıbbi cihaz

Nem oranı düştü cildinizi koruyun

Sağlık İl Müdürü Doğangün: “Hastane olarak olası bir depreme hazırız”

Anne adayları normal doğuma yönlendiriliyor

Soğuktan korunmak için C vitamini

Evde Bakım, 235 kişiye ulaştı

Kızılay’dan kan bağışına davet

Kene ısırmalarına karşı dikkatli olun

Havalar ısındı, gıda zehirlenmelerine dikkat
 
 

SİTE İÇİ ARAMA

 

SPOR

Kick Boks Şampiyonası başladı

Büyükler ve Gençler Ferdi Türkiye Kick Boks Şampiyonası yapılan törenle başladı.

Kick Boks Federasyonu’ndan Vali Erden’e ziyaret
Kickboks Takımı, Rektör Saylam’ı ziyaret etti
Cumhuriyet Kupası Masa Tenisi Turnuvası yapıldı
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na öğrenci alınacak
İl Spor Merkezleri eğitimlerine başladı

SAĞLIK

Aile Hekimliği’nde 11. ek yerleştirme

Kırşehir'de Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği'ne göre 11. ek yerleştirme yapılacak.

‘Hastane kapılarında parası olmadığı için ölen insanlar göreceğiz’
Kırşehir’e 10 hekim atandı
Doğada yetişen mantarları tüketmeyin
Yeşilay Haftası başladı
65. Verem Haftası başladı

EĞİTİM

Direksiyon usta öğreticilik kursu başlıyor

Kırşehir Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu bünyesinde açılan direksiyon usta öğretici kursunun

Milli Eğitim Müdürü Ayata görevine başladı
İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı
Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti
Okulöncesi ücretleri belirlendi
Yaz Kur’an kursları başladı
 

GÖRSEL REKLAMLAR


VİDEO'LU HABERLER

İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı
eski Vali Konağı bahçesinde yeni bir ilköğretim okulu yapılacak.

Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti
Kırşehir de kadın sayısı erkeklerden daha fazla.
50 km hız limitini aşan sürücüler radardan kurtulamıyor
Şehrimiz ne kadar temiz

FOTO GALERİDEN

Kırşehirden Görüntüler
PİYASA VERİLERİ
 
 
 

Copyright © 2009 KIRŞEHİR TV
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Tasarım ve Kodlama

Evden Eve Nakliyat