Ana Sayfa

Son Dakika

Güncel

Siyaset

Spor

Dünya

Sağlık

Eğitim

Kültür-Sanat

İzleyici Temsilcisi

Analiz 16/05/2011 / 11:10

İŞKUR’un istihdam garantili kurslarına katılım yetersiz

 

İş arayanların, işgücü piyasasının taleplerine göre iş bulmada güçlük çektiğine dikkat çeken

 İş arayanların, işgücü piyasasının taleplerine göre iş bulmada güçlük çektiğine dikkat çeken İŞKUR İl Müdürü Fazlı Küçük, iş arayanların İŞKUR'un faaliyetlerini yakından takip ederek, istihdam garantili kurslara katılmalarını istedi... 

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Kırşehir İl Müdürü Fazlı Küçük, iş arayanların İŞKUR'un açtığı istihdam garantili kurslara başvurmalarını istedi.

Günümüzde iş arayanların eğitim gördükleri meslek alanında iş bulmalarının güç olduğunu, ancak buna rağmen istihdam amaçlı açılan kurslara talebin yetersiz olduğunu belirten İŞKUR İl Müdürü Fazlı Küçük, iş arayanlara İŞKUR'un yürüttüğü faaliyetleri yakından takip etmelerini önerdi.

2011 yılı Mart ayı sonu verilerine göre, kayıtlı işsiz sayısının 3 bin 773 olduğu, ancak 10 bin civarında işsizin bulunduğu Kırşehir'de, İŞKUR tarafından açılan istihdam garantili kurslar ve bu kurslara olan taleple ilgili olarak  Kırşehir Televizyonu (KTV) haber ekibine açıklamalarda bulunan İŞKUR İl Müdürü Fazlı Küçük, günümüzde iş arayanların mutlaka işgücü piyasasında geçerli olan meslek sahibi olmaları gerektiğini ve bu nedenle de İŞKUR'un açtığı meslek edindirme ve iş garantili kurslara katılmaları gerektiğini belirtti.

İŞKUR'un meslek edindirme ve istihdam garantili kurslarına Kırşehir'de iş arayanların yeteri kadar başvurmadığını dile getiren Küçük, açılan kurslara katılım için gerekli şartları taşımayanları uygun kurslara yönlendireceklerini ya da gelecek dönemde iş gücü piyasasıyla örtüşen, beklentileri karşılayan kurslar açabileceklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Bilindiği gibi teknolojinin hızla gelişmesi sonucu son 5 yılda ülke ekonomisi % 4'e yakın büyümüş, ama teknolojinin üretim hayatında kullanılması sonucu istihdam 1,5-2 civarında büyümüştür. Artık günümüzde herkesin eğitim gördüğü alanda iş kurması mümkün değil. Günümüzde iş arayanlarımız iş kurmak istiyorlarsa mutlaka iş piyasasında geçerli bir meslekleri olmalı. Bu konuda gerçekten iş arayanlarımıza sesleniyoruz. İŞKUR'un yürüttüğü faaliyetleri yakından takip etsinler.

"İŞKUR olarak yeni bir proje başlattık. Bu projede Uzmanlaşmış Meslek Eğitim Merkezi kapsamında sanat okulundaki altyapıyı 500 TL harcayarak yeniledik ve yeni teknolojiye uygun eğiticiler de eğitildi. Kurslar verilmektedir, ancak maalesef bu kurslarımıza ilimizdeki işsizler yeteri kadar başvurmuyor. Şuan bu kurslardan mezun olan bütün kursiyerlerin istihdam garantisi bulunmaktadır. Ama maalesef geçtiğimiz günlerde kurslarımız için bir seçme yaptık, 15 kişilik kursa 6 kişi ancak bulabildik. O günden bu yana etkin olarak duyurduğu-muz halde katılan yok.

"Kurslarımızda yaş sınırı 29. İş arayanlarımız mutlaka bize başvursunlar. Belki açılan bir kursa şartları tutmaz, ancak biz kendilerini uygun kurslara yöneltiriz veyahut da gelecek dönemde beklentileri karşılayacak işgücü piyasasıyla örtüşen kurslar açabiliriz.

"Kurslarımıza başvurularda eğitiminin en az ilköğretim mezunu olmasını istiyoruz. Her kursta farklı eğitim düzeyleri var. Farklı yaş aralıkları var. Cinsiyet durumları farklı, ama ilimizdeki niteliksiz her iş arayanın İŞKUR'a başvurmasını bekliyoruz."

İŞ ARAYANLARA İŞ BULMA

BECERİLERİ EĞİTİMİ

KTV haber ekibine yaptığı açıklamada, İŞKUR'un altyapısını güçlendirdiklerini ve iş bulma konusunda eğitim verdiklerini belirten Küçük, İŞKUR'da şuanda 3 iş danışmanı ile her hafta Cuma günü saat 14.00'te iş arama becerileri eğitimi verildiğini belirterek, "İş arama becerileri eğitiminde iş arayan arkadaşlarımız, işgücü piyasasındaki açık işleri nasıl takip edecekleri, açık işlere nasıl başvuracakları, işverenle görüşmeleri nasıl yapacakları, CV nasıl hazırlayacakları, iş başvuru talep formlarını nasıl dolduracakları konularında geniş bilgi edinebilecekler. Her hafta Cuma günü saat 14.00'te bu eğitim verilmektedir. Maalesef ilimizde yeteri kadar talep bulunmamaktadır. Artık günümüzde iş bulma profesyonel bir yardımı gerektirmektedir. Yoksa ki anadan babadan kalma veyahut bir iki tanıdığa söylemekle iş bulmak mümkün değildir. Bu hizmet vardır. İlimizdeki iş arayanların da faydalanmalarını bekliyoruz" diye konuştu.

İŞVEREN PAYI, İŞSİZLİK

SİGORTASI FONU'NDAN

İŞKUR İl Müdürü Fazlı Küçük açıklamasında ayrıca, işverenin yeni işçi alımını İŞKUR'la irtibata geçerek yapmasını ve böylece işveren payının 6 ila 54 ay arasında İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacağını hatırlatarak, "Halk arasında Torba Yasa denilen 6111 sayılı yasayla birlikte işverenlerimizin çok şikayet ettiği bazı konularda da yenilik getirildi. Bunlardan biri de işgücü maliyetlerinin fazla olması. Yani devletin sigorta olarak aldığı primlerin çok yüksek olmasıydı. Bununla ilgili Torba Yasa'da İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanmak üzere bazı teşvikler getirildi. 6 ile 54 ay arasında işveren payı bugünün koşullarıyla asgari ücret üzerinden 155 TL tutuyor. Her ay İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanan bir teşvik vardı. Bundan ilimizdeki işverenlerin yararlanabilmesi için yeni bir işçi alacakları zaman mutlaka İŞKUR'la irtibata geçsinler. Bu arada İŞKUR'la personelimiz ve altyapımızın artması nedeniyle İŞKUR'da yeni değişiklikler yaptık. Her işverene bir müşteri temsilcisi atadık. Mutlaka müşteri temsilcileriyle görüşsünler. Şuan müşteri temsilcileri işverenlerle bire bir irtibata geçmektedir. İŞKUR aracılığıyla yeni alacakları işçileri aldıkları zaman 6 ile 54 ay arasında işveren payı İşsizlik Sigortası Fonu'nda karşılanacak" dedi.

 

Yorumlar

Toplam 40 Yorum Yapılmış

Henüz Yorum Yapılmamış

Kategorideki Diğer Haberler

Zabıta ekipleri fırınları denetledi

LYS-1, LYS-4 ve LYS-5 tamam

Vahşi çöp alanı ıslahı başladı

“Sap ile saman birbirine karışıyor”

Tapu ve Kadastro Teşkilatı 165. yılını kutluyor

Yardım Melekleri’nden yemek

Belediye karla mücadelede aralıksız çalışıyor

Mehtap Ar Tiyatrosu’na yoğun ilgi

Başkan Bahçeci, ikinci kez baba oldu

Sağlık-Sen yöneticilerinden organ bağışı

Eski Doğumevi Hastanesi, TOKİ’ye veriliyor

Köy muhtarının yüzüne kezzap döküp öldürdüler.

İnsan Hakları İl Kurulu toplandı

Birey Dershanesi’nin tanıtım kursları başladı

CHP, halkla kucaklaşıyor

Sigara nedeniyle her 8 saniyede bir insan ölüyor

Birey Dershanesi’nden ücretsiz deneme sınavı

SGK, ‘Meslek Kodu’ uygulamasını başlatıyor

İŞKUR’un istihdam garantili kurslarına katılım yetersiz
 
 

SİTE İÇİ ARAMA

 

SPOR

Kick Boks Şampiyonası başladı

Büyükler ve Gençler Ferdi Türkiye Kick Boks Şampiyonası yapılan törenle başladı.

Kick Boks Federasyonu’ndan Vali Erden’e ziyaret
Kickboks Takımı, Rektör Saylam’ı ziyaret etti
Cumhuriyet Kupası Masa Tenisi Turnuvası yapıldı
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na öğrenci alınacak
İl Spor Merkezleri eğitimlerine başladı

SAĞLIK

Aile Hekimliği’nde 11. ek yerleştirme

Kırşehir'de Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği'ne göre 11. ek yerleştirme yapılacak.

‘Hastane kapılarında parası olmadığı için ölen insanlar göreceğiz’
Kırşehir’e 10 hekim atandı
Doğada yetişen mantarları tüketmeyin
Yeşilay Haftası başladı
65. Verem Haftası başladı

EĞİTİM

Direksiyon usta öğreticilik kursu başlıyor

Kırşehir Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu bünyesinde açılan direksiyon usta öğretici kursunun

Milli Eğitim Müdürü Ayata görevine başladı
İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı
Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti
Okulöncesi ücretleri belirlendi
Yaz Kur’an kursları başladı
 

GÖRSEL REKLAMLAR


VİDEO'LU HABERLER

İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı
eski Vali Konağı bahçesinde yeni bir ilköğretim okulu yapılacak.

Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti
Kırşehir de kadın sayısı erkeklerden daha fazla.
50 km hız limitini aşan sürücüler radardan kurtulamıyor
Şehrimiz ne kadar temiz

FOTO GALERİDEN

Kırşehirden Görüntüler
PİYASA VERİLERİ
 
 
 

Copyright © 2009 KIRŞEHİR TV
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Tasarım ve Kodlama

Evden Eve Nakliyat